Rokas tirpšana

Rokas tirpšana

www.fizioterapeitsriga.lv | 24.02.2015


Rokas tirpšana

Rokas tirpšanu var izsaukt m.scalenus sindroms. Tirpst plauksta, 3-5 pirksti, apakšdelma un augšdelma apakšējā sānu daļa (ulnārā mala). Cēlonis var būt plecu joslas pārslodze: smagumu pārvietošana nokarenās rokās. Sāpes un tirpšana rokā var parādīties, ja miega laikā roka ir aizlikta aiz galvas, kā arī televizora skatīšanās, grāmatas lasīšana guļot uz muguras un atspiežot galvu spilvenā var izsaukt tirpšanu rokās. Cēlonis var būt arī kakla trauma, piem., autoavārijas radītā pātagas atsitiena trauma.
Zemāk bildē var redzēt, kā pleca pinums iet cauri abiem scalenus muskuļiem, nervu izejas vieta ir ļoti šaura, tāpēc ilgstošs  šo muskuļu sasprindzinājums, ko izsauc galvas vai rokas nepareizs stāvoklis, var izsaukt nervu pinuma kompresiju un augšminētās sūdzības.

Scaleni muskuļu sasprindzinājumu var izsaukt kakla skriemeļu spondiloze, pārslimotas pneimonijas, diafragmas izmainīts tonuss.
Lai novērstu roku tirpšanu ir jāievēro pareizas darba un atpūtas pozas. Jāizvairās lielu smagumu nešanas, ilgstošas roku noturešanas augšējā pozīcijā.
Vairākas reizes dienā veiciet kakla sānu muskuļu stiepšanu.
Labās puses muskuļu stiepšana. Tās pašas puses rokas 2-4 pirkstus novietojiet zem atslēgas kaula vidusdaļas. Otru roku uzlieciet uz galvas, noliecot to uz kreiso pusi un nedaudz uz aizmuguri, līdz vieglam muskuļu iestiepumam. Ieelpas laikā jāskatās uz augšu, labās puses roka veic pretestību uz augšejām ribām, neļaujot tām celties uz augšu. Izelpas laikā acis jānolaiž uz leju, roka, kas atrodās uz galvas noliec to vēl mazliet uz sānu un aizmuguri. Vingrojums tiek veikts vairākas reizes dienā.
 Ja nedēļas laikā neizdodas panākt vēlamo ārstniecisko efektu, tad būtu vēlams griezties pie fizioterapeita, kurš veicot noteiktus testus, spēs noteikt galveno problēmu cēloni. Šādos gadījumos ir iesaistīti pecoperācijas rētaudi, plaušu pleiras salipumi pēc pārslimotiem plaušu karsoņiem vai kritieniem uz krūšu kurvja. Parasti pietiek ar divām procedūrām, lai uzlabotu rētaudu kustīgumu un atbrīvotu kakla muskuļus. Pieteikt vizīti kala muskuļu stiepšanai.


 
M. scaleni stiepšana

Izmantotie avoti: www.fizioterapeitsriga.lv